Anasayfa / Haberler / Konfederasyondan Haberler / ÖĞRETİCİ: ENGEL OLMAZSAK ENGEL KALMAZ
ÖĞRETİCİ: ENGEL OLMAZSAK ENGEL KALMAZ

ÖĞRETİCİ: ENGEL OLMAZSAK ENGEL KALMAZ

BASK Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı. Açıklamaları şöyle;

 

‘Ülkemizde yaklaşık 10 milyon engelli vatandaşımız bulunmaktadır. Ekonomik, sosyal hayat, eğitim ve istihdam başlıklarında büyük zorluklara muhatap olan engellilerimiz, bu günlerde kutlama değil karşılarındaki engellerin kaldırılmasını istiyor.

 

Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılından başlayarak Dünya Engelliler Günü ilan edilen 3 Aralık empati yapmaya, engellilerin karşılaştığı engeller için çözüm üretmeye bir vesile olmalıdır.

 

Engelli vatandaşlarımızın yaşadıkları sorunlar sadece kendilerinin değil; ailelerinin, çevrenin, toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunudur. Sosyal devlet engelli vatandaşlarımızın eğitim, istihdam, barınma, bakım hizmetlerinin sağlanması, yaşam şartlarının iyileştirilmesi ve kolaylaştırılmasını sağlamakla görevlidir.

 

Çalışma hayatında da engelli vatandaşlarımızın bir çok sorunu bulunmaktadır.

 

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre, kamu kurum ve kuruluşları kadrolarında % 3 oranında engelli çalıştırmak zorundadır. Güncel verilere baktığımız zaman; kamuda istihdam edilmesi gereken engelli personel kadrosu dolu değildir. Bu kadrolara engelli vatandaşlarımızın atamaları gerçekleştirilmelidir.

 

Ataması yapılan engelli vatandaşlarımızın da atamaları yapılırken engelinin bu işe uygun olup olmadığına dikkat edilmemektedir. Dikkat edilmediği için ataması yapılan engelli çalışanlar işe başladıktan sonra idarecisi ile karşı karşıya gelmekte, engeline uygun olmayan işlerin yapılması istenmektedir.

 

Kamu kurum ve kuruluşları engelli vatandaşlarımızın rahatlıkla işe gelebileceği, işlerini yapabileceği donanımlara sahip olmalıdır. Ancak bir çok kamu kurum ve kuruluşlarında engelli rampalarının olmadığı, olanların kullanılamayacak derecede eğimli olduğu, asansörlerde sorunlar olduğu bilinmektedir. Çalışma hayatında yaşanan bu tür sıkıntıların giderilmeli ve engellinin yaşamını kolaylaştırıcı adımlar zaman geçmeden atılmalıdır.

 

Engelli çalışanlar için atama, tayin ve nöbet uygulamalarında pozitif ayrımcılık sağlanmalıdır.