Anasayfa / Haberler / Konfederasyondan Haberler / AYM ÖNÜNDE MUM IŞIĞINDA ADALET ARADIK
AYM ÖNÜNDE MUM IŞIĞINDA ADALET ARADIK

AYM ÖNÜNDE MUM IŞIĞINDA ADALET ARADIK

Sendikal örgütlenme özgürlüğünü ortadan kaldıran %2 barajı ile çalışanların sendikal tercihlerine müdahale edilmiş, ilgili düzenleme Ocak ayında AYM’ye götürülmüş olmasına rağmen hala sonuca ulaşılamamıştır.

 

AYM Genel Kurul gündemine 11 aydır gelmemiş olan bu değişiklik yüzbinlerce kamu çalışanını mağdur ettiği gibi sendika seçme özgürlüğünü de ortadan kaldırmıştır.

 

İmzalamış olduğumuz uluslararası sözleşmelere, anayasamıza ve kanunlarımıza aykırı olan bu düzenleme bir an önce genel kurul gündemine alınıp karara bağlanmalıdır.

 

BASK Konfederasyonu olarak karar alınana kadar her Pazartesi saat:12.30’da mum ışığında Anayasa Mahkemesi önünde ADALET arayacağımızı ifade etmiştik.

 

Bugün gerçekleştirdiğimiz eylemde Genel Başkanımız Mehmet Alper ÖĞRETİCİ “Geciken adaletin adalet olmadığını, kamu çalışanlarının sendikal örgütlenmesinin önüne geçen bu tasarı bir an önce ele alınmalı,  AYM’de bekleyen karar bir an önce açıklanmalıdır” ifadelerini kullandı. 

 

Genel Sekreterimiz Ümit DEMİREL ise; “Mum ışığında adalet aramaya mahkum edenler bilmelidir ki yüzbinlerce kamu görevlisi bu durumdan olumsuz etkilenmiş sendika seçme özgürlüğü paraya satın alınmaya çalışılmak istenmiştir.” İfadelerini kullanmıştır.

 

BASK ve bağlı sendikaların yöneticilerinin katıldığı eylemde Genel

Başkan Mehmet Alper ÖĞRETİCİ karar verilenen kadar her pazartesi bu eylemi gerçekleştireceklerini ifade etmiştir.