Anasayfa / Haberler / Sendikamızdan Haberler / Kamu Çalışanlarına Yapılan 6 Aylık Zam 3 Ayda Sabun Gibi Eridi!
Kamu Çalışanlarına Yapılan 6 Aylık Zam 3 Ayda Sabun Gibi Eridi!

Kamu Çalışanlarına Yapılan 6 Aylık Zam 3 Ayda Sabun Gibi Eridi!

KAMU ÇALIŞANINA YAPILAN 6 AYLIK ZAM İLK 3 AYDA SABUN GİBİ ERİDİ!
 
TÜİK in açıkladığı verilere göre Mart ayında enflasyon % 3.46 arttı. Yıllık enflasyon ise % 68.5 oldu. Bağımsız araştırma şirketi ENAG’a göre ise Mart ayında enflasyon % 5.68, yıllık enflasyon ise % 124.63 olarak açıklanmıştır. Ocak ayında toplu sözleşme gereği alınan artış sadece % 15 iken, sadece Ocak, Şubat ve Mart aylarını içeren üç aylık enflasyon TÜİK’e göre % 15.38 olmuş ve alınan artış ilk üç aydan erimiştir.
 
ENFLASYON FARKI AYLIK OLARAK MAAŞLARA YANSITILMALIDIR.
 
Altı ayda bir alınan artışlar daha ilk aylardan enflasyon altında kalmakta ve sabit gelirlilerin alım gücü düşmektedir. Altı ay sonra verilen enflasyon farkı geçmiş dönemleri kapsamadığından o ana kadar oluşan farklar sabit gelirlilerin cebinden çıkmaktadır. Öncelikle yıllardır oluşan kayıplar karşılanmalı, sonrasında ise aylık olarak enflasyon kayıpları maaşlara yansıtılmalıdır.
 
EMEKLİLER AÇ, ÇALIŞANLAR YOKSUL!
 
TÜRK-İŞ Araştırmasının 2024 Mart ayı sonucuna göre;
Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 16.792TL’ye, Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı (yoksulluk sınırı) 54.700TL’ye, Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 21.831 TL’ye yükseldi.
 
Ortalama memur maaşının 33.461 TL olduğu, ortalama emekli sandığı aylığının 15.445 TL olduğu gününüzde memurlar yoksulluk sınırının altında ücretlerle çalışırken emeklileri de açlık sınırının altında ücret almaya devam ediyor.
 
Yıllarını çalışarak bu ülkeye katkı sağlamaya çalışmış emeklilerin AÇLIĞA, maaşın yarıdan fazlası kiraya giden çalışanların YOKSULLUĞA mahkum edilmesi kabul edilemez! 
 
En düşük emekli maaşı asgari ücretten, en düşük memur maaşı ise yoksulluk sınırından başlamalıdır.
 
MEMUR VE EMEKLİLERE REFAH PAYI ŞARTTIR!

YORUM YAZ